سبک شناسی هنر انقلاب اسلامی
سبک‌شناسی هنر انقلاب اسلامی

کتاب «سبک‌شناسی هنر انقلاب اسلامی» منتشر شد

Image result for ‫کتاب سبک‌شناسی هنر انقلاب اسلامی‬‎
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، محمدرضا وحیدزاده با تالیف کتاب «سبک‌شناسی هنر انقلاب اسلامی» تلاش داشته با نگاهی به آرای منتقدان و صاحب‌نظران هنر و ادبیات انقلاب اسلامی و با روشی مشخص، به تبیین ویژگی‌های سبکی این هنر نائل آید و در این راستا به بررسی ویژگی‌ها و مشترکات و نسبت‌های شعر انقلاب و نقاشی انقلاب اسلامی پرداخته است.
در بخشی از مقدمه این اثر به قلم نویسنده آمده است:
«کتاب حاضر با بهره‌گیری از روش دکتر صفوی و نیز ملهم از همین بیان استاد میرشکاک در خصوص هنر و ادبیات انقلاب، مفروض گرفته است که انقلاب اسلامی نیز با نگاه بدیع خود به عالم، تأثیرات گسترده و عمیقی بر هنر و ادبیات سه دهه اخیر گذارده است که در صورت بررسی تطبیقی رشته‌های به ظاهر ناهمسو، می‌توان نتایج حائز اهمیتی را از این ارزیابی استخراج کرد. بر این اساس، نگارنده معتقد است که «سبک» ویژگی‌های تکرارشونده و مشخص صوری و ساختاری یک اثر یا مجموعه‌ای از آثار است که عوامل اجتماعی و فرهنگی و به‌ویژه نحوه اندیشیدن مؤلف یا مؤلفان آن آثار تأثیر بسزایی در ایجاد و کیفیت آن‌ها دارد. در نتیجه، با وقوع انقلاب اسلامی، فصل تازه‌ای در تاریخ این سرزمین آغاز شده است که دامنه تأثیرات خود را در گستره وسیعی از حوزه‌ها، از مسائل سیاسی و اجتماعی تا مسائل فرهنگی و هنری، بسط داده است.
نگارنده در این اثر معتقد است هنر انقلاب، به رغم گستره و تنوع بسیار خود، در این سال‌ها چنان که شایسته است مورد توجه نظری و پرداخت تئوریک قرار نگرفته است. این در حالی است که هنرمندان، شاعران و نویسندگان انقلاب اسلامی پس از انقلاب توانستند با خلق آثار ارزشمند و نو، جریان تازه و مهمی را در ادبیات و هنر معاصر ایران پی بریزند که صرف نظر از وجود ایدئولوژیک و محتوایی آن، به لحاظ ساختاری و فنی نیز تحولی تازه را در پی داشت. البته ضمن تاکید بر کاستی‌های موجود در عرصه‌های پژوهشی و انتقادی هنر انقلاب اسلامی (به نسبت وسعت کارهای خلاقه انجام گرفته)، نمی‌توان انکار کرد که از دل همین هنر و ادبیات، محققان و صاحب‌نظرانی برخاسته‌اند که آثار تحلیلی و انتقادی ارزشمندی را در حوزه پژوهش تولید کرده‌اند و اثر حاضر مشحون از شواهدی در این زمینه است.»
 

کتاب «سبک‌شناسی هنر انقلاب اسلامی» در چند فصل همچون «سبک‌شناسی و نقش آن در مطالعات هنر» و «ادبیات، پیشینه مطالعات تطبیقی شعر و نقاشی»، «مبانی و تاریخچه هنر و ادبیات انقلاب اسلامی»، «ویژگی‌های سبکی مشترک در شعر و نقاشی انقلاب» و «جمع‌بندی» ارائه شده است.ذکر منابع و همچنین درج تصاویر ضمیمه و استفاده از رفرنس‌های معتبر و دقیق از دیگر ویژگی‌های این کتاب است.

محمدرضا وحیدزاده، نویسنده و پژوهشگر این اثر ، می‌گوید: شاعر انقلاب نمی‌تواند به وقایع بی‌تفاوت باشد و از این جهت شاعر حرفه‌ای و تخصصی نیست. این‌طور نیست که تنها به احزاب سیاسی وابسته باشد یا تنها عاشقانه بسراید. آن‌ها شاعرانی هستند که احساس می‌کنند به هر واقعه مهمی که در جامعه رخ می‌دهد باید واکنش نشان دهند. حال این وقایع زمانی دفاع مقدس است، زمانی تجمل و رفاه‌طلبی مسئولان پیش می‌آید، زمانی موضوعات عاطفی و عاشقانه مهم می‌شود و ... این فطرت شاعر انقلابی است که به جامعه خود اهمیت بدهد.

محمدمهدی سیار، شاعر، ترانه‌سرا و مدرس دانشگاه نیز می‌گوید: فضای دیگری که پیش روی سبک‌شناسی شعر انقلاب است، مقایسه شعر انقلاب در مقابل دیگر هنرهاست. تاریخ شعر فارسی از این جهت فقیر است. به طور مثال، ندیده‌ام کسی سبک خراسانی را با هنرهای هم‌دوره خود مقایسه و تاثیرات آن‌ها بر هم را واکاوی کند. از این جهت کسی بررسی نکرده که موسیقی و معماری چه بده‌بستان‌هایی با هم داشته‌اند. در همین راستا می‌توان در حال حاضر هم به این موضوع اشاره داشت که به طور مثال شعر انقلاب با موسیقی و سینمای انقلاب چه نسبتی دارد و چه تاثیراتی بر هم داشته‌اند.

وی می‌افزاید: کوشش قابل تقدیری در این زمینه اثر پژوهشی به نام «سبک‌شناسی هنر انقلاب اسلامی توسط محمدرضا وحیدزاده انجام شده و تصور می‌کنم این اثر هوای تازه‌ای را در پژوهش شعر و هنر انقلاب اسلامی ایجاد خواهد کرد. در این اثر سعی شده که مولفه‌های سبک‌شناسی نقاشی و شعر انقلاب و نسبت‌های این دو با هم بررسی شود.

گفتنی است کتاب «سبک‌شناسی هنر انقلاب اسلامی (با نگاهی تطبیقی به شعر و نقاشی دوره انقلاب)» به قلم و کوشش محمدرضا وحیدزاده و توسط نشر سوره مهر، در 2500 نسخه و قیمت 20 هزار تومان چاپ و منتشر شده است. 
منبع: صفحه اطلاع رسانی حوزه هنری
 
امتیاز دهی
 
 

خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما