گلگشت ایرانی
کتاب گلگشت ایرانی

انتشار کتاب «گلگشت ایرانی »                       
به کوشش: 
فریار جواهریان و آزاده شاهچراغی
انتشارات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
۱۳۹۶


در کتاب گلگشت ایرانی برای نخستین بار آیین پرسابقه گشت و گذار و پیک نیک ایرانیان در طبیعت از سه منظر آثار تاریخی، هنرمعاصر و تحقیقات علمی،  به نمایش درآمده و باز خوانی شده  آثار تاریخی ایران، همچون کاشی کاری‌ها، مینیاتورها، نخستین اثار عکس های تاریخی ایران، هنرهای صناعی و ... گردآوری شده.
همچنین آثار هنرمندان معاصر و مشهور ایرانی و شناخته شده در عرصه بین المللی، که در قالب ویدئو آرت، چیدمان هنری، عکاسی، نقاشی، هنر محیطی و ….ارائه شده. آثاری از منیر فرمانفرمایان، پویا آریانپور، علی اکبر صادقی، فرح اصولی، ژیلا پیکاک، فریده لاشایی، ابولقاسم سعیدی، گیزلاوارگا سینایی، قاسم حاجی زاده، بتول شوقی، کامبیز صبری، پرویز کلانتری، فرشید مثقالی، نوریمان منوچهری فر، آلکساندرا اچکینه، گلاره کیازند، کامبیز صفاری، نیوشا توکلیان، مینا بزرگمهر و هادی کمالی مقدم به نمایش گذاشته شده است.
در بخش گلگشت پژوهی  نتایج تحقیقات در قالب مقالات تخصصی از پژوهشگران بنام در حوزه باستان شناسی، معماری، شهرسازی و پژوهش هنر در زمینه نگارگری، کاشی کاری و ادبیات فارسی تألیف شده است. مقالاتی از فریار جواهریان، آزاده شاهچراغی، ماندانا یزدان شناس ، فاطمه حیدری، محمدرضا ریاضی، محمدحسن آقاجانی اصفهانی، نسرین مرجانی علاوه بر یادداشت های سید محمد بهشتی، سید احمد محیط طباطبایی، مسعود نصرتی و محمد حسن طالبیان در کتاب نمایشگاه گلگشت ایرانی در اختیار علاقمندان قرار گرفته تا با ذره بین علمی بتوانند به طور موشکافانه، گلگشت ایرانیان در طبیعت را از خلال آثار هنری ببینند و علاوه بر لذت بصری، به تأمل در معنای ژرف گوشه ای از تاریخ و فرهنگ غنی ایران زمین دعوت شوند.
 
امتیاز دهی
 
 

خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما