مبانی هنر نظریه و عمل
مبانی هنر: نظریه و عمل

Afbeeldingsresultaat voor ‫مبانی هنر: نظریه و عمل‬‎

معرفی کتاب برای نقد و تحلیل نقاشی
《مبانی هنر: نظریه و عمل》

شرح :

كتاب حاضر براي دانشجويان رشته هنر در مقطع کارشناسی به عنوان منبع اصلی درس «مبانی هنر تجسمی و شناخت تصویر و زیبایی‌شناسی تصویر» به ارزش 6 واحد ترجمه شده است. اميد است علاوه بر جامعه‌ دانشگاهي، ساير علاقه‌مندان نيز از آن بهره‌مند شوند.

چكيده :

«مبانی هنر: نظریه و عمل» کتابی جامع است که با تأکید بر مؤلفه فرم در آثار هنری و با رویکردی ساختار گرایانه به تشریح عملکرد عناصر و اصول سازمان بخش تصویر پرداخته است. علاوه بر این، در بخش پایانی کتاب سبکها و رویدادهای هنری معاصر نیز بررسی شده است که به نوعی، کاربرد مبانی هنر در آثار برجسته تاریخ هنر را نشان می‌دهد.

پیشگفتار:

ما مؤلفان معتقدیم که تنها با پافشاری، تلاش چشمگیر و حمایت حامیانمان توانسته ایم ویراست کامل تری از مبانی هنر را عرضه کنیم. با وجود تغییرات بسیار در صحنه هنر سالهای اخیر تغییراتی که در متن نیز انعکاس یافته اند، همچنان بر اعتقادهای اولیه خویش در خصوص ابعاد گوناگون خلاقیت هنری راسخيم. هنوز طراحی، ترکیب بندی یا سازماندهی اثر هنری را نیروی پیونددهنده ای میدانیم که آن را خوانش پذیر و جذاب می نماید، و معتقدیم که عناصر هنر باید به طور هماهنگ بر طبق راهنمایی اصول معینی عمل کنند. بنابراین طرح کلی این کتاب مشابه با قبل باقی مانده است، اما کوشیده ایم نحوه طرح مبانی هنر دوبعدی و سه بعدی و چهار بعدی) را بهبود بخشیم. کوشیده ایم تا این ویراست دربردارنده طیف وسیع تری از رسانه ها باشد، مسیرهای جدید هنری را بازشناسد و بازنمایی بهتری از آثار زنان و هنرمندان چندفرهنگی و غیر غربی ارائه دهد. معتقدیم که ناشر در این کتاب به سطح بالایی از کیفیت نسخه برداری آثار هنری دست یافته است، این آثار که گستره وسیعی از تاریخ هنر را شامل می شوند در همان صفحه ای قرار گرفته اند که مباحث کلامی مرتبط با آنها مطرح شده است.

هر فصل با فهرست جامع عناوین آغاز می شود و در ادامه فهرست مجزایی از اصطلاحات و تعاریف هنری آمده است. در پایان کتاب، فهرستی از همه این اصطلاحات، یکجا، ضمیمه شده است. تمامی این موارد الحاقی مختص ویراست جدیدند. هر فصل بر یکی از عناصر بنیادی هنر و کاربردش در کلیت اثر متمرکز است. تأکید ما بر شناخت نقش عناصر هنر، به قصد میدان دادن به خلاقیت هنرمندان مبتدی رسانه های گوناگون صورت پذیرفته است؛ از جمله مجسمه سازان، طراحان گرافیک، جواهرسازان، صنعتگران فیبر و شیشه، و نیز معماران.

فصل پایانی در باب سبک و محتوا جنبهای فرعی، اما ارزشمند، دارد. در این فصل، به طور فشرده وقایع هنری دو قرن اخیر را مرور کرده ایم و تحول سبکهایی را نشان داده ایم که منتهی به صحنه فعلی هنر شده اند.

در پایان آن فصل، گاهشمار هنر و کتاب شناسی برای خوانندگانی که خواهان مطالعه بیشتر این موضوع اند، آمده است. خوانندگان را ترغیب می کنیم که از این فصلها استفاده بهینه کنند، زیرا منبع الهام و ایده های فراوانی در آنها خواهند یافت.

در این ویراست، برای ایجاد تعادلی بهتر میان استفاده های عملی و مبانی نظری، کوشیده ایم و به نظریه رنگ و ترکیب مواد رنگی توجه بیشتری کنیم. در این ویراست، بخش پرسپکتیو و تکنیکهای سنتی و 

جدیدتر دستیابی به توهم فضای تصویری نیز گسترش یافته است. راهنمای منابع آموزشیاران دربردارنده پروژه های هنری گوناگون، به همراه بخشهای خاصی از متن کتاب و پیشنهادهایی برای تدریس است.

از واکنش مثبت مخاطبان به ویراستهای پیشین سپاسگزاریم و امیدواریم این ویراست با استقبال گرمتری هم مواجه شود.

 
امتیاز دهی
 
 

خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما